а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболен

заболени
Вид збор: Придавка
Ранг: 12055
Што е болен од нешто.
Англиски: sick
Употреба: Медицина
Примери:
заболен добиток, заболени деца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК