а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболи

заболат; заболев, заболеа; заболел; заболен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8650
1. Почне да ме (те, го...) боли, ми се појави физичка болка.
Англиски: hurt Албански: dhemb
Примери:
Му се оптегна жилата на раката и остро го заболе.
Го заболе силно главата.
2. Стане болен, се поболи.
Англиски: sicken Албански: sëmurë
Примери:
Ми е страв да не сум заболел од офтика.
Ќерка му заболела од пред две години.
3. Предизвика душевна болка.
Англиски: hurt Албански: dhimbje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како некој да го удри со камшик, толку го заболе од тие зборови.
Оваа несреќа многу го заболела.
Изведенки
заболува несв.
заболуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК