а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболсне

заболснат; заболсни, заболснете; заболснав, заболснаа; заболснал; заболснат; (ќе) заболснев, (ќе) заболснеа; (ќе) заболснел
Вид збор: Глагол, свршен
заблесне
Англиски: spark
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК