а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболување

мн. заболувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8982
1. болка
Англиски: pain Албански: sëmundje, dhimbje
Примери:
Ги триеше очите до заболување.
2. болест
Англиски: disease Албански: sëmundje
Примери:
Страдаше од ретко срцево заболување.
Здружението се грижи за старите луѓе со хронични заболувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК