а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заборавен

заборавениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2651
1. Што е занесен, што е како изгубен.
Англиски: forgetful Албански: i harrueshëm
Примери:
Целиот е заборавен.
2. Што е оставен, осамен, изолиран.
Англиски: forgotten Албански: i harruar
Примери:
Се чувствуваше отфрлен и заборавен.
Не знаеше зошто доаѓа во овој заборавен дел на котлината.
3. Што заборава.
Англиски: forgetful Албански: harraq
Изведенки
1. заборавено прил.
Пример: Се изгледа пусто и заборавено.
2. заборавеност ж.
3. заборавност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК