а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забразди

забраздат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24307
1. Почне да бразди.
Англиски: furrow Албански: bën hulli, brazdë
Примери:
Цврсто држејќи го плугот, ја забразди нивата.
Небото го забраздија молњи.
2. Претера во нешто, отиде предалеку; ја премина дозволената граница.
Англиски: exceed Албански: teproj, tejkaloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Знаеше дека забраздил.
Далеку сме забраздиле, назад не се може.
Изведенки
1. забраздува несв.
забраздуваат
2. забраздување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК