а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заброди

забродат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да броди.
Англиски: sail Албански: fillon të lundroj
Примери:
Забродија по синото море.
2. Се занесе во нешто.
Англиски: roam Албански: habitem, ngulit shikimin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заброди со поглед по околината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК