а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заварува

заваруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. затекнува
Англиски: find Албански: kërkon
2. Почне да вари.
Англиски: cook Албански: zien
Употреба: Гастрономија
3. Спојува метални делови со силно загревање.
Англиски: weld Албански: ngjit
Употреба: Технологија
Изведенки
заварување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК