а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завесла

завеслаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21883
Почне да весла.
Англиски: row
Примери:
Завеслаа спроти текот на реката.
Завесла со сета сила.
Изведенки
1. завеслува несв.
завеслуваат
2. завеслување ср.
мн. завеслувања
глаг. им.
Пример: Со неколку брзи завеслувања тој го исправи чамецот.