а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заветен

заветниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24492
1. Што е заштитен од ветер, дожд и сл.
Англиски: shielded
Примери:
Заветно место.
Заветни терени.
2. Што е оставен како завет, како аманет.
Англиски: inherited
Примери:
Овие деца се заветна песна на синовите.
Тоа го навести во своите визионерски и заветни мисли.