а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заветува

заветуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26375
1. Даде завет.
Англиски: swear Албански: betohet
Примери:
Му заветува верност, но го погази заветот
2. (се заветува) Се зарече, се заколне на нешто.
Англиски: vow Албански: betohem
Примери:
Се заветува да го чува додека е жив.
Таа се заветуваше да се одмазди.
Изведенки
заветување ср.
мн. заветувања
глаг. им.
Пример: Му се смачи од нејзините постојани заветувања.