а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завечера

завечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52745
1. Почне да вечера.
Англиски: dinner Албански: fillon të darkoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се собраа сите околу трпезата и завечераа.
2. Вечера малку, набрзина.
Англиски: dinner Албански: darkoj pak, shpejt
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа завечера суво лепче и си легна.
Изведенки
завечерува несв.
завечеруваат