а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завештание

мн. завештанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 24384
1. Документ во кој определено лице изјавува што и кому остава во наследство.
Англиски: testament Албански: trashëgimi, testament
Примери:
Неговото завештание беше мало и скромно.
Го чува завештанието од предците.
2. завет
Англиски: will Албански: testament, amanet