а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завештател

мн. завештатели
Вид збор: Именка, машки род
Лице што завештава, што остава нешто во наследство.
Англиски: testator
Употреба: Правда
Примери:
Завештателот беше најбогатиот човек во градот.
Изведенки
завештателка ж.
мн. завештателки