а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завршен

завршениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1602
1. Што е доведен до крај, што е готов, целосен.
Англиски: completed
Примери:
Во завршениот дел од шталата мукаа две крави.
Со реченицата треба да искажеме завршена мисла.
2. Што е последен, краен, конечен.
Англиски: final
Примери:
Завршен испит.
Завршна верзија.
Изведенки
завршеност ж.