а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завршеток

мн. завршетоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13820
Краен, завршен дел од нешто.
Англиски: ending
Примери:
Конфликтот имаше среќен завршеток.
Песната завршува со еден од најпотресните завршетоци во македонската поезија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК