а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завршница

мн. завршници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17816
Краен, последен, завршен дел од некоја игра, работа, процес и сл.
Англиски: finish
Примери:
Таа теза најмногу доаѓа до израз во завршницата на пиесата.
Овој запис претставува завршница на книгата.
Во завршницата на натпреварот гостите го израмнија резултатот.