а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завршница

мн. завршници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17595
Краен, последен, завршен дел од некоја игра, работа, процес и сл.
Англиски: finish
Примери:
Таа теза најмногу доаѓа до израз во завршницата на пиесата.
Овој запис претставува завршница на книгата.
Во завршницата на натпреварот гостите го израмнија резултатот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК