а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завршок

мн. завршоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12880
1. крај, завршеток
Англиски: ending Албански: fund, përfundim
Примери:
Се има свој почеток и завршок.
2. Краен дел од зборот.
Англиски: ending Албански: mbaresë
Употреба: Граматика
Примери:
Родот на именките од туѓо потекло се определува според нивниот завршок.
Одделни придавки по својот завршок потсетуваат на изведени зборови.