а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завршува

(се) завршуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 985
1. довршува, престанува
Англиски: finish Албански: përfundon
Примери:
Хоризонтот завршува со дрвја.
Долу, кај што завршуваше брегот, течеше река.
Ќе се задржиме на именките што завршуваат на согласка.
2. Почнува да врши.
Англиски: thresh Албански: mbaron