а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загаден

загадени
Вид збор: Придавка
Ранг: 10689
Што не е чист, што содржи штетни, опасни материи за здравјето.
Англиски: polluted
Употреба: Екологија
Примери:
Тешките метали од загадената почва во овој крај се пренесуваат директно на земјоделските култури.
загадена вода
загаден воздух
загадени бунари
загадени простории
Изведенки
загаденост ж.