а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загаден

загадени
Вид збор: Придавка
Ранг: 10547
Што не е чист, што содржи штетни, опасни материи за здравјето.
Англиски: polluted
Употреба: Екологија
Примери:
Тешките метали од загадената почва во овој крај се пренесуваат директно на земјоделските култури.
загадена вода
загаден воздух
загадени бунари
загадени простории
Изведенки
загаденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК