а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загади

загадат; загадил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26459
1. Направи нешто да биде штетно, опасно за употреба.
Англиски: pollute Албански: ndot
Употреба: Екологија
Примери:
Го загадија бунарот.
Ја загадија храната.
2. Направи нешто да биде нечисто.
Англиски: pollute Албански: fëlliq
Примери:
Чадот го загади градот.
3. (ми, ти, му... се загади) згади
Англиски: disgust Албански: fëlliq
Употреба: Безлично
Изведенки
загадува несв.
(се) загадуваат
(безл.) (ми, ти, му... се) загадува