а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загадочен

загадочниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8263
Што е необичен, чуден, таинствен.
Англиски: secretive
Примери:
Загадочен човек.
Загадочна насмевка.
Загадочни прашања.
Изведенки
1. загадочно прил.
Пример: Се насмеа загадочно.
2. загадочност ж.