а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загадувач

мн. загадувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18219
1. Тој или тоа што загадува.
Англиски: polluter Албански: fëlliq
Употреба: Екологија
Примери:
Човекот е најголемиот загадувач на животната средина.
2. Фабрика или друг објект што ја загадува околината.
Англиски: polluter Албански: fëlliq
Употреба: Екологија
Примери:
ОХИС е најголем загадувач во овој реон.
3. Хемиско соединение што предизвикува загадување.
Англиски: polluter Албански: ndot
Употреба: Екологија , Хемија
Примери:
Фосфатите, како составен дел од сите детергенти, тешко се разградуваат и затоа се најголеми загадувачи на природата.
Изведенки
загадувачки прид.
загадувачкиот
Пример: Потеклото на загадувачките материи сеуште не може да се утврди.