а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загази

загазат; загазил; загазен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16155
1. Почне да гази.
Англиски: wade Албански: hap
Примери:
Загазив во студената вода.
Тој загази во снегот.
Загази по дебелата волнена простирка.
2. Изгази овде-онде.
Англиски: stamp Албански: shkel
Примери:
Местото го загази и го направи гумно со стожер.
Воловите ја загазија тревата.
3. Навлезе во некоја работа, состојба (обично во негативна смисла).
Англиски: step Албански: hap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше загазил веќе во втората деценија од своите студии.
Загази во долгови.
Загазивме во гревови.
Изведенки
1. загазува несв.
загазуваат
2. загазување ср.
глаг. им.