а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загали

загалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47505
1. Почне да гали.
Англиски: caress Албански: fillon të ledhatoj
Примери:
Ме загали нежно по косата.
2. (се загали) Почне да се гали.
Англиски: caress Албански: ledhaton, përkëdhel
Примери:
Детето му се фрли в прегратка и се загали.
Изведенки
загалува несв.
(се) загалуваат