а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загар

мн. загари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8745
ловечки пес
Англиски: hound Турски: zağar
Примери:
Го одврза загарот и отиде на лов.
Под тремот се меткаа два загара.
Изведенки
1. загарица ж.
мн. загарици
2. загарка ж.
мн. загарки
3. загариште ср.
мн. загаришта
аугм.
4. загарче ср.
мн. загарчиња
дем. и хип.