а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загар

мн. загари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9024
ловечки пес
Англиски: hound Турски: zağar
Примери:
Го одврза загарот и отиде на лов.
Под тремот се меткаа два загара.
Изведенки
1. загарица ж.
мн. загарици
2. загарка ж.
мн. загарки
3. загариште ср.
мн. загаришта
аугм.
4. загарче ср.
мн. загарчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК