а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загаси

загасат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31357
1. Направи нешто делумно или целосно да престане да гори или да свети.
Англиски: extinguish Албански: shuaj
Примери:
Дождот го загаси огнот.
2. Направи нешто да исчезне, да замре.
Англиски: disappear Албански: zhduk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа го загаси споменот за него.
3. (се загаси) Се изгаси делумно или целосно, престане да гори, да свети.
Англиски: run out Албански: shuaj
Примери:
Огнот во каминот се загаси.
Изрази
Загаси жед - со земање вода, течност смири чувство на жед.
Изведенки
1. загасува несв.
(се) загасуваат
2. загасување ср.
глаг. им.