а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загасне

загаснат; загасни, загаснете; загаснав, загаснаа; загаснал; загаснат; (ќе) загаснев, (ќе) загаснеа; (ќе) загаснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20330
1. Престане да гори или да свети; делумно или целосно изгасне.
Англиски: extinguish Албански: shuhet
Примери:
Огнот го оставија да загасне.
Тој почна да го смука лулето што му загасна.
2. Исчезне, замре чувство, поглед и сл.
Англиски: disappear Албански: shuhet, humbet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите бргу му проблеснаа и пак загаснаа.
Изведенки
1. загаснува несв.
загаснуваат
2. загаснување ср.
глаг. им.