а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загатка

мн. загатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4199
1. Исказ или прашање што треба да се реши.
Англиски: puzzle Албански: enigmë
Примери:
Се изненади кога го чу решението на загатката.
На крајот, во форма на загатка, е дадено името на авторот.
2. Нерешен проблем, појава што е тешко да се објасни, да се сфати.
Англиски: mystery Албански: mister, e fsheht
Примери:
Многу прашања од неговиот живот и натаму остануваат загатка.
Во третиот чин на драмата се одгатнуваат многу загатки.