а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загатлив

загатливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20086
загадочен
Англиски: puzzling
Изведенки
1. загатливо прил.
Пример: Загатливо му светкаа сивите очи.
2. загатливост ж.