а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загатне

загатнат; загатни, загатнете; загатнав, загатнаа; загатнал; загатнат; (ќе) загатнев, (ќе) загатнеа; (ќе) загатнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21357
Наспомне, поткаже нешто оддалеку.
Англиски: announce
Примери:
Тој загатна нешто, ама јас не разбрав што сакаше да ми каже.
Во книгата се загатнати само одделни моменти од нејзиниот живот.
Изведенки
1. загатнува несв.
загатнуваат
2. загатнување ср.
глаг. им.