а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загиба

загибаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да гиба, да пипа некого или нешто.
Англиски: touch Албански: prek
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ја загиба мачката со едно стапче.
2. Почне да задева (со зборови) некого.
Англиски: tease Албански: ngacmoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога го видоа децата така облечен, веднаш го загибаа.
3. (се загиба) Почне да се гиба, да се задева со некого.
Англиски: tease Албански: ngacmoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата се загибаа меѓу себе.