а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загинат

загинатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16407
1. Тој што загинал.
Англиски: deceased
Примери:
Се работи за поддршка за припадниците на семејствата на загинатите.
2. Загубено нешто.
Англиски: lost
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
загинат паричник