а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглавен

заглавниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13207
1. Што е насловен, воведен, почетен.
Англиски: initial
Примери:
Под овој заглавен збор ги даваме сите изведени зборови од него.
Заглавните букви и иницијалите се цртани со боја.
2. (глаг. прид.) заглави
Англиски: stuck
Примери:
заглавена рака