а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглавка

мн. заглавки
Вид збор: Именка, женски род
Клин што се забива во рачка, дршка на секира, мотика и сл.
Примери:
При работењето ми испадна заглавката од секирата.