а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загладни

загладнат; загладни, загладнете; загладнев, загладнеа; загладнел; загладнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47536
Почне да чувствува глад, му се пријаде.
Англиски: get hungry
Примери:
Од долгото пешачење сите загладневме.
Изведенки
1. загладнува несв.
загладнуваат
2. загладнување ср.
глаг. им.