а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загладува

загладуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гладува.
Англиски: starve
Примери:
Храната брзо се потроши и ние пак загладувавме.
Изведенки
загладување ср.
глаг. им.