а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглода

заглодаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да глода.
Англиски: gnaw Албански: brej
Примери:
Кучето ја заглода коската.
2. Почне душевно да измачува некого.
Англиски: gnaw Албански: brej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја заглода жена си.
3. (се заглода) Почне да се глода еден со друг, меѓу себе.
Англиски: snap Албански: acarohem, kapem
Примери:
Ѕверките се заглодаа меѓу себе.
4. (се заглода) Почне да се кара, да не се трпи со некого.
Англиски: snap Албански: kapet, hidhërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште првиот ден јатрвите се заглодаа.
Изведенки
заглодува несв.
(се) заглодуваат