а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглувее

заглувеат; заглувеј, заглувејте; заглувеав, заглувеаја; заглувеал; заглувеан; (ќе) заглувеев, (ќе) заглувееја; (ќе) заглувеел; заглувеен
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да глувее.
Англиски: go deaf
Употреба: Медицина
Примери:
Тој заглувеал со годините.