а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглувне

заглувнат; заглувни, заглувнете; заглувнав, заглувнаа; заглувнал; заглувнат; (ќе) заглувнев, (ќе) заглувнеа; (ќе) заглувнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34588
1. Привремено или трајно ја изгуби способноста за слушање, го изгуби слухот.
Англиски: go deaf Албански: shurdhet
Употреба: Медицина
Примери:
Од силната експлозија сите заглувнавме.
2. Замолкне, престане да се слуша.
Англиски: become silent Албански: shurdhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сѐ уште не беше заглувнало ехото од истрелот.
Заглувнаа пушките по планините.
Изведенки
1. заглувнува несв.
заглувнуваат
2. заглувнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК