а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглувне

заглувнат; заглувни, заглувнете; заглувнав, заглувнаа; заглувнал; заглувнат; (ќе) заглувнев, (ќе) заглувнеа; (ќе) заглувнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34871
1. Привремено или трајно ја изгуби способноста за слушање, го изгуби слухот.
Англиски: go deaf Албански: shurdhet
Употреба: Медицина
Примери:
Од силната експлозија сите заглувнавме.
2. Замолкне, престане да се слуша.
Англиски: become silent Албански: shurdhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сѐ уште не беше заглувнало ехото од истрелот.
Заглувнаа пушките по планините.
Изведенки
1. заглувнува несв.
заглувнуваат
2. заглувнување ср.
глаг. им.