а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загнете

загнетат; загнети, загнетете; загнетов, загнетоа; загнел; (ќе) загнетев, (ќе) загнетеа; (ќе) загнетел; загнетен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да гнете, да пика нешто.
Англиски: stuff Албански: mbush, rras, fus
Примери:
Таа ја загнете печката со ќумур.
2. Почне да гнете, да јаде лакомо.
Англиски: stuff Албански: rras
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Децата загнетија од сувиот леб.
Изведенки
загнетува несв.
загнетуваат