а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заголне

заголнат; заголни, заголнете; заголнав, заголнаа; заголнал; заголнат; заголнев, заголнеа; заголнел; заголнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34923
Касне малку, колку да се залаже дека не е гладен.
Примери:
Поткаснаа само малку, колку да заголнат душа.
Изведенки
заголнува несв.
заголнуваат