а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загони

загонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51995
Почне да гони.
Англиски: chase
Примери:
Тој срипа и го загони детето.