а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загорен

загорениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33147
1. Што е изгорен, подгорен при варење или печење.
Англиски: burned Албански: i djegur
Примери:
загорен шеќер
Пита со загорени краишта.
2. Што е потемнет, потсушен, изгорен од сонцето.
Англиски: dried Албански: i djegur
Примери:
загорена трева
загорени лица
3. желен, страден
Англиски: craving Албански: i djegur, i përvëluar
Употреба: Преносно значење
Примери:
загорена душа