а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загорчи

загорчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22764
1. Почувствува горчлив вкус од нешто.
Англиски: embitter Албански: idhëtoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадењето му загорчило на детето.
Зелкава ми загорчи.
2. Предизвика некому тешкотија, мачнотија, непријатност.
Англиски: embitter Албански: idhëtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој на многумина им го загорчил животот.
Со својата палавост таа не еднаш му ги загорчила деновите.
Изведенки
1. загорчува несв.
загорчуваат
2. загорчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК