а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загорчи

загорчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22892
1. Почувствува горчлив вкус од нешто.
Англиски: embitter Албански: idhëtoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадењето му загорчило на детето.
Зелкава ми загорчи.
2. Предизвика некому тешкотија, мачнотија, непријатност.
Англиски: embitter Албански: idhëtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој на многумина им го загорчил животот.
Со својата палавост таа не еднаш му ги загорчила деновите.
Изведенки
1. загорчува несв.
загорчуваат
2. загорчување ср.
глаг. им.