а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загосподари

загосподарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19600
Стане господар на нешто.
Англиски: rule
Примери:
Тој загосподари со целата земја.
Изведенки
1. загосподарува несв.
загосподаруваат
2. загосподарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК