а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загости

загостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да гости некого.
Англиски: offer Албански: gostit
Примери:
Ги загости пријателите со вино и ракија.
2. (се загости) Почне да се гости.
Англиски: serve Албански: shërbej, gostis
Примери:
Се загости сам, не чекајќи ги другите.