а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заграба

заграбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38276
1. Почне да граба.
Англиски: grip Албански: grabis
Примери:
Влегоа во куќата и заграбаа сѐ што им дојде при рака.
2. забрза, заита
Англиски: hurry Албански: shpejtoj, nxitoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Како мечка заграба по меѓата и за миг се најде горе.