а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заграбувач

мн. заграбувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што заграбува.
Англиски: robber
Примери:
Тој беше голем насилник и заграбувач.
Изведенки
заграбувачки прид.
заграбувачкиот
Пример: заграбувачка активност